Google prati kretanje svojih korisnika, čak i ako oni eksplicitno naglase da to ne žele, pokazalo je istraživanje američke agencije Associated Press.
Kako navodi AP Google servisi na mobilnim telefonima s Androidom ili iOSom bilježe podatke o vašoj lokaciji, čak i kad korisnik u postavkama namjesti da ne želi tu opciju, što su potvrdili i istraživači sa Princetona.
Google says you can turn off its location tracking services on your phone at any time. An AP investigation has found that isn't true. https://t.co/wRqGuz3uL5
— The Associated Press (@AP) August 13, 2018
U većini slučajeva, Google unaprijed traži dozvolu da koristi vašu lokaciju.
Na primjer, aplikacija Google Maps će vas podsjetiti da dozvolite pristup vašoj lokaciji ako je koristite za navigaciju i ukoliko je duže vrijeme koristite na taj način, pokazati povijest vašeg kretanja na vremenskoj liniji.
Takvo memoriranje dnevnog kretanja nosi sa sobom rizike po pitanju privatnosti, a policija ga često koristi da bi odredila lokaciju osumnjičenih.
Kompanija zato omogućava i da se povijest lokacije isključi, uz napomenu da će na taj način Googleu biti onemogućeno da bilježi gdje se korisnik nalazio. Ipak, kako navodi ova agencija, čak i ako je opcija isključena, pojedine aplikacije Google memoriraju lokacije bez pitanja korisnika.
Na primjer, skupljaju se informacije o korisnikovoj lokaciji kad otvori aplikaciju s mapama. Isto tako, automatsko ažuriranje podataka o vremenu na Androidu precizno pokazuje gdje se korisnik nalazi.
Naravno, izazvalo je to brojna negodovanja korisnika na društvenim mrežama, a i stručnjaci upozoravaju da takva praksa može ozbiljno narušiti imidž kompanije.
#Google tracking people despite explicit No risk a lot more than just it's own reputation
No Trust = No #digital economy. If people stop sharing #data it'll keep #AI, #BigData & #Tech #Innovation benefits from firms & societyhttps://t.co/y9EgyTTs0Shttps://t.co/oirDd0RcMD pic.twitter.com/4QPeD0RRWG
— Martin.B.Moeller (@ImMBM) August 14, 2018
AP reports #Google is still tracking you, even after you've turned your "location services" off. Sounds a bit like Big Brother to me, so maybe this is the Ministry of Navigation?? 🤷#KHOU11 #HTownRush https://t.co/DVDwrfTXNn pic.twitter.com/4UAbddMISi
— Brandi Smith (@BrandiKHOU) August 14, 2018
Iz tehnološkog giganta ističu koristi lokacije kako bi unaprijedili iskustvo korisnika, ali da zato pružaju jasne opise svih alata koje korisnici lako mogu da uključe ili isključe, te da izbrišu povijest ukoliko to žele.
Da bi Google prestao da čuva lokacije, korisnici mogu da isključe postavke “Web and App Activity”. One bilježe različite informacije iz Google-ovih aplikacija i web stranica na Googleovom računu. To bi onemogućilo da se bilo koja aktivnost pohranjuje na istom.
Ali ukoliko ostavite tu aplikaciju uključenu, a isključite „povijest lokacija”, to će samo spriječiti da bilježenje kretanja na vremenskoj liniji, a ne i pohranjivanje na drugim mjestima.
Kritičari navode da Google inzistiranje na praćenju lokacija korisnika zapravo proistječe iz želje da povećaju prihode od oglašavanja.